Bendravimas su paaugliu: 10 klaidų, kurias daro suaugusieji

Bendravimas su paaugliu: 10 klaidų, kurias daro suaugusieji

Bendravimas su paaugliu yra dažna tėvų ir mamų problema. Kartais atrodo, kad gyvenate skirtinguose pasauliuose ir niekaip nepavyksta suprasti vieni kitų. 

Ar jums sunku bendrauti su savo paaugliu vaiku? Būdami tėvais, suprantame, kad bendravimas yra labai svarbus. Tačiau jūsų paauglys kartais gali nenorėti kalbėti su jumis apie kasdienius dalykus, tuo labiau apie sudėtingus.

Dažnai bendrauju su paaugliais, todėl dažnai kalbuosi ir su jų tėvais, kuriems sunku rasti būdų, kaip atrasti bendravimo su savo paaugliais būdų.

Bendravimas gali būti sudėtingas, tačiau gera žinia ta, kad paauglių auklėjimas yra įgūdis, kurį galite tobulinti.

Šiame straipsnyje aptarsiu kokias klaidas dažniausiai daro tėvai ir kaip reikėtų kalbėti su savo paaugliais, kad jie jūsų klausytų ir elgtųsi atsakingai.

Pasinaudokite toliau pateiktais patarimais ir jūsų santykiai su paaugliu taip pat taps stipresni!

Pagrindines dešimt klaidų suskirsčiau į keturias pagrindines temas: dominavimas, nepriėmimas, kaltinimai ar abejonės ir emocinis atsiribojimas. 

KAIP BENDRAUTI SU PAAUGLIU?

Tyrimai rodo, kad paaugliai yra sėkmingesni, kai atvirai bendrauja su tėvais. Paaugliai, kurie teigia, kad gerai bendrauja su mama ar tėčiu, labiau linkę gauti geresnius pažymius ir rečiau elgsis rizikingai. Be to, tyrimais įrodyta, kad tėvai daro didžiausią įtaką jų paaugliams, kai kalbama apie šeimos vertybes, lūkesčius ir gyvenimiškus pasirinkimus.

Tačiau norėti atviro bendravimo su savo paaugliu lengviau pasakyti nei padaryti. Taigi, ko reikėtų vengti?

photo

Dominavimas

Dominavimas dažnai pasireiškia kaip pranašumas. Neva tėvai yra idealūs, o jų vaikas vat kažkoks nevėkšla. Dominuodami prieš savo paauglį sukuriate barjerą, kuris jus tik dar labiau atitolins nuo paauglio ir užkirs kelią sveikam bendravimui. 

Paaugliai tokiu atveju gali kaip tik gali priešintis, norėdami atkeršyti tėvams. Keli dominavimo pavyzdžiai:

  • Visais būdais demonstruokite, kas čia šeimininkas, duokite suprasti, kad esate viršesnis, o paauglys tik „piemuo“. Tai galėtų skambėti taip: „čia mano namai, mano ir taisyklės“; „už mano pinigus pirktas telefonas, galiu atimti kada panorėsiu“; „tėvo žodis šventas“.
  • Akivaizdžiai demonstruokite lūkestį, kad vaikas kažkurioje srityje „žibėtų“, o jeigu to nepavyksta, neslėpkite nusivylimo. Kaip antai: „nebūk varškėtis, nori būt vyras, susiimk ir laimėk“; „nedaryk man gėdos prieš kaimynus“; „o Vandos dukra tai vien dešimtukais varo“.
  • Didžiausią dėmesį, meilę, apdovanojimus skirkite tik prie geriausių rezultatų, tegul supranta, kad meilės reikia nusipelnyti, „Kaip tave myliu, vėl daugiausiai knygų klasėje perskaitei“; „nu wow ir pavarei šiandien pirmą vietą, nusipelnei apkabinimo“.

Nepriimkite

Dažnas ir agresyvus nepriėmimas ir nepalaikymas įvairių paauglio pasirinkimų, taip pat gali turėti neigiamos įtakos jūsų bendravimui su paaugliu. 

Paaugliams dažnai atrodo, kad tėvai jų iš viso nesupranta, todėl reikėtų atsargiai komentuoti vaikų pasirinkimus ir nenaudoti negatyvių palyginimų ar replikų. Keli neigiami pavyzdžiai, ko nereikėtų daryti:

  • Pabrėžkite, kad jis kažkoks nepriimtinas juodulys: „visi vaikai kaip vaikai, o tu…“; „mes ne tam tave pasigimdėme“; „visai padavei į tėvo giminę, tipu tipu Kazlauskų Virgis“ (suprask, giminės gėda).
  • Komentuokite kūną: „gal tu nebevalgyk tų ledų, jau taip žandai blizga“; „matei, kiek spuogų pas tave ant kaktos“; „su tokiom leškom, tai jau galėtum ribot kokakolas“; „nosis kaip pas kranklį“.
  • Komentuokite aprangą: „atrodai, kaip skudurinė Onutė“; „kas į tokį žiūrės“; „su tuo auskaru atrodai kaip boba“.

Kaltinkite ir abejokite

Kaltinimai ir abejonės yra ypatingai žalingi, nes jie sėja nevisavertiškumo kompleksą. Paaugliai dažnai yra svajokliai, kurie susikuria daug svajonių ir kartais atrodo, kad jų norai yra beribiai. 

Nevertėtų konfliktuoti ir versti paauglius užgniaužti savo norus, nes tai taip pat neigiamai atsilieps jūsų bendravimui su paaugliu. Greičiausiai paauglys vis vien darys tą, ką nori, tačiau slapčia. Keli pavyzdžiai kaip nereikėtų bendrauti:

  • Sėkite kaltės sėklas, kad vaikas jums skoloj už tai, kad jį užauginote. „Viską, ką geriausia tau atidaviau, o dabar čia man akis draskai“; „kaip tau gali nepatikti šitą stovykla? Aš 300 eurų už ją sumokėjau“; „baigi man visus syvus iščiulpti, įvarysi man ligą per tuos nervus“.
  • Nužudykite svajonių ir fantazijų daigelius dar jiems nesuvešėjus. „Ne tavo figūrai baletas“; „bet tai ten labai sunku ta kinų kalba, ar tu sugebėsi?“; „kur tu paskui panaudosi tą komiksų piešimą?“

Atsiribokite emociškai

Emocinis atsiribojimas taip pat sukuria didelį barjerą bendravime su paaugliu. Dažnai pykčių akivaizdoje yra geriausia žiūrėti į paauglį kaip į suaugusį žmogų ir su juo kalbėtis taip, kaip kalbėtumėte su suaugusiais. 

Laikytis principų ir daryti kažką iš principo tik tam, kad įrodytumėte, kad neva esate viršesnis yra neproduktyvu. Keli pavyzdžiai, kaip nereikėtų elgtis:

  • Jeigu paauglys supyko, supykite dar stipriau, tvirtai laikykitės įsikibęs savo principo. „Nenori, užsilipdyk molį, kad daugiau manęs šito niekada neprašytum“; „gyvenime tau daugiau nieko neaiškinsiu“.
  • Niekada neatsiprašykite, net kai jaučiate, kad pasikarščiavote. Išlaikykite išdidumą.

5 TAISYKLĖS BENDRAUJANT SU PAAUGLIU

Jeigu vis dar kyla klausimų, ką dar galėtumėte daryti, kad pagerintumėte bendravimą su paaugliu, noriu pateikti penkias auksines taisykles, kurių pravartu laikytis. 

Mažiau pamokslaukite, daugiau klausykite

Būnant tėvais yra lengva pamokslauti savo paaugliams. Juk būdami suaugę atrodo turime tiek daug patirties ir ja norime ištįsai dalintis su savo paaugliais. Tačiau tyrimai parodė, kad ilgi ar pikti pamokslai tiesiog neveikia. 

Taigi raskite būdų, kaip aktyviai bendrauti su savo paaugliu. Užduokite jiems tokius klausimus:

  • Ar galiu ką nors padaryti, kad padėčiau tau jaustis geriau?
  • Ko išmokai per šią patirtį?
  • Kaip aš galiu padėti tau šioje situacijoje?

Užduodami teigiamus klausimus, teigiamai sudominsite savo paauglį, sukursite tvirtą pasitikėjimo pagrindą ir tvirtus bendravimo pamatus.

Sugriaukite  bendravimo barjerus

Bendravimo barjeras susiformuos, jei dažnai bombarduosite, teisite ar barsite savo paauglius.

Kalbant apie bendravimą, emocinės kliūtys neleidžia paaugliams jaustis pakankamai saugiai kalbėti apie tai, kas vyksta jų gyvenime. Pavyzdžiui, jei kalbate su savo paaugle dukra apie tai, kaip pakeisti savo elgesį, nepradėkite pokalbio nuo jos kritikavimo. Verčiau įsijauskite į ją ir įsitikinkite, kad ji jaučiasi saugi, atskleisdama savo emocijas.

Jei norite, kad jūsų paaugliai daugiau kalbėtų su jumis, turite skirti jiems savo dėmesį. Klausykitės savo paauglių, neprimesdami savo nuomonės, ir venkite duoti nepageidaujamų patarimų.

Ar jūsų paauglys atsiribojęs?

Kartais paaugliams sunku kalbėti su kitais apie tai, kas vyksta jų gyvenime, nes jie bijo būti teisiami.

Labai svarbu išlaikyti atviras bendravimo linijas, ypač paauglystės metais, kai ieškoma savęs.

Nenuostabu , kad tyrimai parodė , kad kai tėvai aktyviai ir įdėmiai klausė savo paauglių, jų paaugliai jautė didesnį artumo, savarankiškumo ir savivertės jausmą.

Tai sudėtinga, bet stenkitės kiekvieną dieną būti tokiais tėvais savo paaugliui!

Išreikškite empatiją

Daugelis paauglių jaučiasi taip, lyg niekas nesupranta, ką jie išgyvena. Dėl to jie gali jaustis vieniši, sudirgę, sunerimę ar pikti.

Empatiškai bendraudami su savo paaugliu parodote, kad darote viską, kad suprastumėte, kaip jis ar ji jaučiasi.

Kai sakote: „Žinau, kad tai atrodo nesąžininga“ arba „Turbūt apmaudu jaustis taip, lyg nepritampi“, jūs leidžiate savo paaugliui suprasti, kad bandote atsidurti jo vietoje.

Empatija yra sveikas būdas sukurti abipusį supratimą.

Neleiskite reikalams paūmėti

Būdami tėvais, turėsite sunkių dienų, kai jus užklups kasdienio gyvenimo stresas. Tais laikais labiau tikėtina, kad pokalbis su paaugliu sukels karštus ginčus, kurie kenkia santykiams.

Kai įtampa pradeda kilti, galite pasakyti maždaug taip:

  • Man reikia šiek tiek laiko apie tai pagalvoti.
  • Pakalbėkime apie tai vėliau, prašau. Man reikia šiek tiek laiko nusiraminti.

Kai sakote tokius dalykus, užtikrinate, kad atsisėsdami ir kalbėdami su savo paaugliu galėsite ramiai diskutuoti. Tai parodys jūsų paaugliui, kad jis jums rūpi ir jį gerbiate.

Nekaltinkite ir nesigėdykite savo paauglio

Kai kas nors nutinka jūsų paauglio gyvenime, žinoma, jūs norite padėti. Paaugliai darys klaidų, ir tai gerai! Taip jie mokosi ir įgyja išminties.

Kai jūsų paaugliai ateina pas jus pasikalbėti, atsispirkite norui kaltinti ar gėdinti juos dėl to, kas nutiko.

Verčiau būkite supratingi ir užjaučiantys. Leiskite savo paaugliams suprasti, kad gerai, kad jie padarė klaidą.

Padėkite jiems apdoroti emocijas ir apmąstyti, ko jie išmoko toje situacijoje. Tai padės jiems jausis patogiau ir dalintis su jumis įvairiais dalykais, iškylančiais jų gyvenimuose.

MOKYKITĖS IŠ SAVO KLAIDŲ

Jeigu esate mama ar tėtis ir atpažinote save šiuose punktuose, tai nereiškia, kad esate blogas žmogus. Galbūt neturėjote progos išmokti pozityvios tėvystės įgūdžių savo šeimoje ar pats turėjote skausmingų išgyvenimų augant. 

Šie veiksniai veikia jus dar ir šiandien… Psichoterapijos metu įsisąmoniname ankstesnius skausmingus išgyvenimus ir atrandame naujus, sveikesnius elgesio būdus.

Autorė: Vilma Krivickė

picture

Ieškote profesionalios konsultacijos?

Sprendžiame įvairias emocines ir psichikos sveikatos problemas, sujungiame klientus su patyrusiais psichikos sveikatos specialistais.

Psichinė ir emocinė sveikata yra geros savijautos pamatas. Neatidėliokite pagalbos sau. Mūsų misija – padėti Jums pasveikti.

Užsiregistruokite per 1 minutę!

Ieškoti specialisto

Sukūrė:

logo