Ar nerimo jausmas reiškia generalizuotą nerimo sutrikimą?

Ar nerimo jausmas reiškia generalizuotą nerimo sutrikimą?

Šiandieniniame, sparčiai besivystančiame pasaulyje, neretai patiriamas nerimas, nervingumas ir net baimė. Šie jausmai dažniausiai yra natūrali reakcija į stresą sukeliančius veiksnius, ir kiekvienas, jausmus jaučiantis žmogus, kada nors su jais susidurs. Tačiau kada įprastas nerimas mus perkelia į generalizuoto nerimo sutrikimo (GNS) sritį? Pasigilinkime.

Šiuolaikinio gyvenimo sudėtingumas

Šiuolaikinis gyvenimas kelia unikalių iššūkių, su kuriais mūsų pirmtakai nebuvo susidūrę. Ypač technologinė pažanga, nors ir palengvinanti ryšį, sukurianti naujas galimybes ir padedanti spręsti problemas, gali sustiprinti ir nepakankamumo jausmą, pavydą ir „FOMO“ (baimę praleisti kažką svarbaus). Pavyzdžiui, socialinės medijos platformos atvaizduoja gerokai filtruotą tikrovę, todėl neretai kyla noras lygintis ir vertinti savo gyvenimą kitų atžvilgiu, o tai, savo ruoštu, sukelia nerimą – juk savą gyvenimą matome „nefiltruotą“.

photo

Nerimo samprata

Nerimas yra natūralus žmonių (ir net kai kurių gyvūnų), atsakas į suvokiamas ar nujaučiamas grėsmes bei iššūkius. Evoliuciniu požiūriu jis tarnavo kaip išgyvenimo mechanizmas, mus įspėjantis apie galimus pavojus. Šių dienų kontekste nerimas prieš didelę auditoriją, nerimas dėl mylimo žmogaus sveikatos ar nerimas dėl artėjančio įvykio yra visiškai normali būsena. Šis jausmas paprastai nurimsta, kai situacija išsprendžiama arba įvykis praeina.

Apskritai, kalbant apie emocijas, nerimas nėra vienas bendras vardiklis, tinkantis visiems. Tai labiau spektras, turintis daug veidų. Kai kurie gali jausti nerimą dėl situacijos, pavyzdžiui, drebulys prieš egzaminą, kiti – grumtis su socialiniu nerimu, dėl galimos įtampos bendraujant. Treti turi fobinį nerimą, kai objektas ar situacija sukelia stiprią baimę. Tarp šių galimų nerimo veidų yra generalizuotas nerimo sutrikimas, – plačiai paplitusi nerimo sutrikimo forma, mažiau susijusi su specifiniais veiksniais, labiau – su nuolat jaučiamu nerimo jausmu.

Kas yra generalizuotas nerimo sutrikimas?

Generalizuotas nerimo sutrikimas (GNS) yra daugiau nei tik kasdieniai rūpesčiai ar baimės. Jam būdingas lėtinis, perdėtas nerimas dėl kasdienių gyvenimo įvykių ir veiklos, trunkantis mažiausiai šešis mėnesius. Dažnai jaučiamas susirūpinimas nėra proporcingas įvykio rezultatams ar baigčiai.

Žmonės, kuriems diagnozuotas generalizuotas nerimo sutrikimas, negali atsikratyti savo rūpesčių, nors paprastai supranta, kad jų nerimas yra stipresnis, nei to situacijai būtų būdingas. Jie stengiasi suvaldyti nerimą, jaučiasi neramūs, irzlūs ar pažeidžiami. Šiuos jausmus dažnai lydi fiziniai simptomai, tokie kaip nuovargis, raumenų įtampa ar suprastėjusi miego kokybė.

Pažvelkime į generalizuotą nerimo sutrikimą giliau. Generalizuotas nerimo sutrikimas nėra tik „nuolatinis situacijų permąstymas“ psichologų dar vadinamas ruminavimu. Tai nenumaldomas minčių apie rūpesčius srautas, kuris pašaliniams gali atrodyti nereikšmingas, betikslis ir lengvai suvaldomas. Tuo tarpu generalizuotą nerimo sutrikimą turinčiajam tai neapleidžianti, nekontroliuojama būsena. Ji gali kilti dėl menkniekių – nedidelio mylimo žmogaus elgesio pasikeitimo iki kiek padidėjusio kasdienių darbų kiekio, – nuogąstavimai neapleidžia.

Dar sudėtingiau tai, kad turintys GNS, racionaliai puikiai suvokima, jog jų rūpesčiai gali būti , ir dažniausiai yra neracionalūs. Jie patys pripažįsta savo baimių neproporcingumą, bet jaučiasi taip įtraukti, kad negali jų atsikratyti, kartu vis priekaištaudami sau „kas su manimi negerai?“

Nuolatinis nerimas taip pat sukelia įtempą asmeniniuose ir profesiniuose santykiuose. Kolegos gali pastebėti, kad nuo lėtinio nerimo kenčiančiam nuolat reikia nusiraminti, jam sunkiau įtemptose situacijose, jis gerokai jautriau reaguoja į kritiką. Asmeniniame gyvenime artimieji gali klaidingai suprasti susirūpinimą kaip nepasitikėjimą ar abejones, sukeldami papildomą trintį santykiuose.

Pagrindiniai nerimo ir GNS skirtumai

1. Trukmė ir nuoseklumas: kaip jau aptarėme, kartais jaučiamas nerimas yra įprastas mūsų kasdieniame gyvenime, tuo tarpu generalizuoto nerimo sutrikimo atveju, jaučiamas nuolatinis nerimavimas. Asmenims, sergantiems GNS, sunku prisiminti, kada paskutinį kartą jie jautėsi atsipalaidavę. Jų nenuslūgstantis nerimo jausmas yra nuolatinis ir dažnai trukdo kasdienei veiklai.

2. Intensyvumas ir proporcija: įprastai nerimas gali kilti dėl konkrečios priežasties ir būna proporcingas situacijai, sergant GNS nerimas dažniausiai yra perdėtas. Pavyzdžiui, nors yra pagrįsta nerimauti dėl darbo pokalbio, asmuo, turintis generalizuotą nerimo sutrikimą, gali praleisti savaites nemiegodamas, net jei yra puikiai pasiruošęs.

3. Fiziniai simptomai: Proto (psichikos) ir kūno ryšys yra neabejotinas ir jau seniai mokslo įrodytas. Viename kylant suirutei, neišvengiamai reaguoja ir kitas. Nors nerimo jausmas gali sukelti fizines reakcijas, pavyzdžiui, padažnėjusį širdies plakimą, padidėjusį prakaitavimą, pilvo sukimą, GNS dažnai pasireiškia lėtiniais simptomais.

Lėtinis GNS nerimas slegia ne tik protą, tai pasireiškia ir fiziškai. Simptomai gali svyruoti nuo galvos skausmo, raumenų įtampos, skrandžio sutrikimų, neramumo (negalėjimas nusėdėti vietoje), energijos stygiaus, iki sunkesnių problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir susilpnėjusi imuninė sistema.

4. Kontrolė: generalizuotu nerimo sutrikimu sergantys žmonės dažnai jaučiasi, tarsi negalėtų „išjungti“ savo rūpesčių, net patys to norėdami. Jie gali ruminuoti ties tam tikromis temomis, sukurdami nerimo ciklą, ir vis į jį grįždami.

Generalizuoto nerimo sutrikimo nustatymas

Svarbu suprasti, kad kiekvieno nerimo apskritai, o juo labiau GNS patirtis kiekvienam pacientui yra unikali. Vien todėl, kad kažkas dažnai nerimauja, dar nereiškia, kad serga GNS, ir atvirkščiai, – kažkas, turintis GNS, ne visada turės aiškiai išreikštus nerimo ar kančios požymius. Nuolatiniai, lėtiniai simptomai, trukdantys kasdienei veiklai, santykiams ir bendrai gerovei, gali rodyti GNS.

Jei įtariate, kad jūs ar jūsų pažįstamas asmuo gali sirgti generalizuotu nerimo sutrikimu, labai svarbu kreiptis į profesionalios pagalbos. Psichikos sveikatos specialistas nustatys tikslią diagnozę, pradės gydymą ir / arba nukreips pas kitą, tinkantį specialistą.

Įveikos strategijos ir gydymo būdai

Yra įvairių GNS įveikos strategijų ir gydymo būdų, įskaitant:

  • Kognityvinė ir elgesio terapija (KET): ši terapijos forma padeda žmonėms atpažinti neigiamus mąstymo modelius ir juos koreguoti, pakeičiant konstruktyvesniais įsitikinimais.
  • Kitos psichoterapijos rūšys: taip pat padeda įsisąmoninti nerimą keliančius įsitikinimus ir su jais kryptingai dirbti.
  • Sąmoningo įsisąmoninimo (mindfulness angl.) ir atsipalaidavimo metodai: tai tokios praktikos kaip sąmoningo įsisąmoninimo meditacija, gilaus kvėpavimo pratimai, laipsniško raumenų atpalaidavimo technikos gali padėti sumažinti nerimo simptomus.
  • Gyvenimo būdo pokyčiai: reguliari mankšta, subalansuota mityba, miego higiena, sumažintas kofeino vartojimas gali reikšmingai pamažinti nuolat jaučiamo nerimo lygį.
  • Medikamentinis gydymas: vaistai gali padėti reguliuoti generalizuoto nerimo sutrikimo simptomus. Tam būtina konsultacija su psichiatru. Svarbu paminėti, kad net ir pradėjus vartoti vaistus, primygtinai rekomenduotina spręsti pirmines generalizuoto nerimo priežastis psichoterapijoje.

Kenčiančiam nuo generalizuoto nerimo sutrikimo gali padėti artimieji, kolegos bei bendruomenė. Svarbiausia tokiu atveju – supratimas ir atjauta. Psichikos sveikata dažnai yra stigmatizuota tema, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, tad trinties mažinimas ir atviro dialogo skatinimas gali pakeisti tiek kenčiančio, tiek aplinkinių požiūrį. Mokyklos, įstaigos  bei darbdaviai turėtų apsvarstyti galimybę įgyvendinti sveikatingumo programas, kurios pabrėžia psichinę sveikatą, suteikia išteklių ir paramos tiems, kuriems jos reikia.

Apibendrinant

Nors kartais nerimas yra natūrali gyvenimo dalis, generalizuotas nerimo sutrikimas yra lėtinė, patologinė psichikos būklė, reikalaujanti profesionalų intervencijos ir gydymo. Jei manote, kad jums ar jūsų mylimam žmogui gali būti GNS, kreipkitės į GoTherapy psichikos sveikatos specialistus. Atminkite, kad problemos pripažinimas yra pirmasis žingsnis subalansuoto ir sveikesnio gyvenimo link.

picture

Ieškote profesionalios konsultacijos?

Sprendžiame įvairias emocines ir psichikos sveikatos problemas, sujungiame klientus su patyrusiais psichikos sveikatos specialistais.

Psichinė ir emocinė sveikata yra geros savijautos pamatas. Neatidėliokite pagalbos sau. Mūsų misija – padėti Jums pasveikti.

Užsiregistruokite per 1 minutę!

Ieškoti specialisto

Sukūrė:

logo